|
Artefakt člověkem vytvořený a člověka zobrazující – část obličejové nádoby z Kolína (mladší fáze kultury s vypíchanou keramikou). Foto O. Kačerovský. |
Artefakty v nejširším pojetí jsou cokoliv, co bylo vytvořeno člověkem, tedy i kulturní krajina, sídla, hroby apod. Jedna z posledních obecných definic považuje artefakty za základ lidského světa, který byl vytvořen jako artefakty nebo jejich prostřednictvím, včetně událostí, institucí a symbolů. Artefakt je v tomto pojetí něco, co vyčleňuje člověka z přírody, základní element tvořící nerozlučnou dvojici s člověkem, výsledek tvůrčí činnosti, jímž lidé humanizují svět.
V nejužším smyslu slova, jak jsou nejčastěji v archeologickém bádání artefakty chápány, jsou to předměty vyrobené člověkem. A právě těmto lidským výrobkům – mobilním artefaktům, které neolitická společnost znala a produkovala a které se na neolitických sídlištích nejčastěji zachovaly, je již po několik staletí věnována pozornost archeologického bádání.
![]() |
Ve virtuální galerii fungující na bázi herních enginů je vystaveno na 30 archeologických nálezů z Bylan u Kutné Hory, které byly za pomocí 3D skenování a vloženy do virtuálního prostředí. |
Chcete se dozvědět víc?
- Neustupný, E. 2010. Teorie archeologie. Plzeň: Aleš Čeněk.
- Pavlů, I. 2010. Činnosti na neolitickém sídlišti Bylany. Activities on a Neolithic Site of Bylany. Praha: Archeologický ústav.