I počátky výroby účinných broušených nástrojů, výdobytků neolitické společnosti, spočívají na prastarých znalostech štípání kamene. |
Přestože doklady broušení kamene, a dokonce i výroby seker dnes bezpečně známe již z paleolitu a mezolitu, využití této technologie vrcholí ve středoevropském prostoru až v neolitu při výrobě broušených nástrojů. Původní rozpaky nad funkcí některých artefaktů v živé kultuře se podařilo v průběhu času rozptýlit. Díky traseologii a experimentům s replikami kamenných seker jsou dnes bez pochybností interpretovány jako dřevozpracovatelské náčiní. Původní hypotézy o používání velkých vrtaných sekeromlatů jako rádel a menších teslic jako motyk neodpovídají stopy po použití ani dnešní představy o zemědělské produkci neolitu. Přesto nelze jejich dílčí využití při některých polních pracích vyloučit (rozbíjení hrud a drnu). Problematické je však nalezení a interpretace stop po takové činnosti. Jak ukázalo etnografické pozorování, není v živé kultuře vztah mezi tvarem a funkcí nástroje zcela jednoznačný a neměnný. Mnohé nástroje s funkcí teslice byly využívány jako sekery a obráceně. Díky přísné funkční vazbě nepodléhá tvarosloví těchto nástrojů chronologii do té míry jako keramika, resp. její výzdoba. Přesto v delších časových intervalech i kamenná broušená industrie svůj chronologický vývoj má.
Výroba broušené industrie na sídlištích probíhala zpravidla z polotovarů přinesených z těžebních oblastí. Tomu odpovídají nálezy v místech těžby, kde je možné se setkat pouze s polotovary, nikoli hotovými výrobky. Oproti tomu na každém větším či lépe prozkoumaném sídlišti nacházíme ve větší či menší intenzitě doklady zpracování polotovarů do finálních výrobků či reutilizace starších poškozených nástrojů: jsou zde desky se stopami řezání, úštěpy suroviny a zlomky poškozených nástrojů či vývrtky. Finální tvary byly zhotovovány z kusů suroviny pomocí pískovcových brusů.
Účinnost kamenných seker je překvapivě vysoká. Experimentálně bylo za pomocí replik zjištěno, že k pokácení dubu o průměru 35 cm stačí dvěma drvoštěpům časový limit padesáti minut. K podobným výsledkům dospěli i jiní experimentátoři. Pomocí kamenných nástrojů byl rovněž úspěšně rekonstruován dlabaný člun.
Výsledný nástroj (vpravo) vzniká postupným vybrušováním vyštípaného polotovaru. |
Ještě dnes omračují jadeitové sekery dokonalostí svého zpracování. Nález z lokality Mazéres v jižní Francii. © Pierre Pétrequin, Université de Franche-Comté. |
Rozšíření jadeitových seker se nápadně vylučuje se soudobou distribucí rané mědi. Velikost bodu odpovídá koncentraci nálezů. Zeleně vyneseny sekery z alpského jadeitu, červeně měděné sekery, žlutě nálezy zlata. Hvězdy označují zdrojové lokality daných surovin. Podle Domínguez-Bella a kol. 2015. |
Chcete se dozvědět víc?
- Drnovský, V. 2011. Příspěvek k problematice dílen a výrobního řetězce broušené industrie. Živá archeologie – (Re)konstrukce a experiment v archeologii 12: 13–18.
- Květina, P. 2011. Puakulaba a Julie. Kamenné nástroje archaických společností. Živá archeologie 12: 3–7.
- Oliva, M. 1985. Úvahy o pracovních a sociálních aspektech pravěké broušené industrie. Časopis Moravského muzea 70: 17–36.
- Pétrequin, P., and A. M. et al Pétrequin. 1998. From the Raw Material to the Neolithic Stone Axe. Production Processes and Social Context. In Understanding the Neolithic of North-Western Europe, eds. M. Edmonds, and C. Richards, 277-311. Glasgow: Cruithne Press.
- Whittle, A. 1995. Gifts from the earth: symbolic dimensions of the use and production of Neolithic flint and stone axes. Archaeologia Polona 33: 247-259.