Kostrový hrob (č. 40/05) ženy ve věku 25-40 let v Kralicích na Hané s přídavkem nádobky zdobené lineárně rytým ornamentem a zlomkem zrnotěrky pod levým spánkem. Foto Miroslav Šmíd, Ústav archeologické památkové péče Brno, v.v.i., pracoviště Prostějov. |
Nedávný objev pohřebiště kultury s lineární keramikou v Kralicích na Hané způsobil v odborných kruzích senzaci. Už samotný nález nekropole z tohoto období je důležitý (na Moravě jich je několik, ale v Čechách chybí zcela), ale zásadní je hlavně to, že se zde kromě kostrových vyskytují hlavně pohřby se spálenými ostatky. Žárový ritus ale není novým fenoménem neolitu – ojediněle se objevuje už v paleolitu, o něco častěji v mezolitu.
Žárový hrob (č. 28/06) dospělého jedince se v terénu jevil jako tmavší skvrna s několika zlomky spálených kostí, fragmentů keramických nádobek a částí přelomeného kopytovitého klínu. Foto Miroslav Šmíd, Ústav archeologické památkové péče Brno, v.v.i., pracoviště Prostějov. |
Pohřební areál v Kralicích se nachází na severním okraji sídliště, které kontinuálně fungovalo od počátku neolitu až do závěru kultury s lineární keramikou (šárecký stupeň). Prozkoumáno zde bylo téměř 80 hrobů, z čehož 69 jich je žárových, s tím, že nekropole musela dosahovat ještě větších rozměrů. V kralických kostrových hrobech se objevují milodary v podobě jedné keramické nádoby nebo kopytovitého klínu. Žárové na tom s milodary jsou podobně, někdy jsou i zcela prázdné. Přítomnost kopytovitých klínů se obvykle váže na hroby mužské, keramika je pohlavně neutrální. Nezdá se proto, že by společnost byla nějak výrazně stratifikovaná. V hrobech se vyskytovalo i červené barvivo – důvody mohly být různé – od symbolické roviny, přes zkrášlování zemřelého po medicínskou praktiku. Barvivo spolu s procesem spalování svědčí o abstraktním myšlení společnosti a dualistickém pojetí těla a duše. Oheň je obvykle chápán jako osvobozující či očistný prostředek spojený zřejmě s vírou v posmrtný život.
Ryze materiální ani prostorový obecně platný vzorec hrobů na neolitických nekropolích nenaznačuje existenci nějaké normy či pravidla pro volbu pohřebního ritu. Díky situaci v Kralicích byly zpochybněny domněnky o vývoji ritu kostrového v žárový v rámci evolučního vývoje kultury s lineární keramikou v kulturu s vypíchanou keramikou.
Chcete se dozvědět víc?
- Farruggia, J.-P. 2002. Une crise majeure de la civilisation du Néolithique Danubien des années 5100 avant notre ére – A major crisis in the Danubian Neolithic at the end of the 6th millennium BC. Archeologické rozhledy 54: 44–98.
- Květina, P. 2004. Mocní muži a sociální identita jednotlivců – prostorová analýza pohřebiště LnK ve Vedrovicích. Archeologické rozhledy 56 (2): 383–392.