Keramika je jednou z nejvýraznějších součástí tzv. neolitického balíčku a bezkonkurenčně nejpočetnějším artefaktem, který se nám z tohoto období zachoval. Počátky používání předmětů z pálené hlíny jsou sice podstatně staršího data, ale teprve obrovský rozmach keramické produkce v neolitu znamenal všeobecné využívání tohoto materiálu k utilitárním účelům. Souvislost počátků zemědělství a počátků výroby keramiky není zcela jednoznačná a může se rozcházet i o několik tisíc let. A podobně jako zemědělství, ani keramika nevzniká na jednom konkrétním místě, ale rozvíjí se paralelně v různých oblastech v příhodných podmínkách postglaciálního světa.
Zdobené nádoby kultury s lineární keramikou (lokalita Bylany). Vizualizace z 3D skenů. |
Nádoby z keramiky se poprvé objevují na konci postpaleolitického vývoje ve společnostech ještě sběračských a loveckých, trvá ale několik tisíc let, než se stává všeobecně vyráběným a používaným nástrojem. Impulzem pro její využití a rozšíření byla zřejmě podstatná a těžko nahraditelná vlastnost vypálené hlíny – odolnost vůči teplu a dobrá vodivost. Zřejmě to popularitu keramických nádob pozvedlo na úroveň, kterou si udržely dalších několik tisíciletí. Voda se sice mohla přenášet v kožených vacích či tykvích, ale jídlo a pivo se v tykvi uvaří přece jen obtížněji (v současnosti velmi intenzivně aplikované přírodovědné metody, zabývající se analýzami reziduí v keramických nádobách, přinášejí početné informace o různých způsobech jejich využívání; výroba alkoholu má své podstatné zastoupení). V některých oblastech sice byly užívány nádoby z kamene, jejich výroba ale byla podstatně náročnější a tvarová variabilita omezenější než tvarování nádob z hroudy hlíny nebo hliněných válečků a vypálení na ohništi či v pečící jámě, zvládnutelné i jen trochu zručnější ženou.
Detail části nádoby ze staršího stupně kultury s lineární keramikou (lokalita Kolín). Foto O. Kačerovský. |
Vpravo část zdobené nádoby z lokality Kolín, vlevo nádoba z pohřebiště v Miskovicích. Datováno do kultury s vypíchanou keramikou. Foto O. Kačerovský a J. Rendek. |
Neolitické hliněné lžičky (lokalita Bylany). Vizualizace z 3D skenů. |
Část zoomorfní nádoby s hlavičkou býka (lokalita Kolín, datováno do mladší fáze kultury s vypíchanou keramikou). Foto O. Kačerovský. |
Chcete se dozvědět víc?
- Gomart, L. 2011. Pottery traditions and manufacturing organization in the Early Neolithic: a method for the technological study of Linearbandkeramik vases in habitat contexts in the Aisne Valley (France). Sprawozdania Archeologiczne 63:185–197.
- Pavlů, I. 1997. Pottery origins: initial forms, cultural behavior and decorative styles. Praha: Karolinum.
- Pavlů, I. 1998. Počátky keramiky. Archeologické rozhledy 50 (1): 16–19.